Araç çubuğuna atla

ASD: Türkiye, Havacılığın Her Alanında Avrupa’yla Aynı Seviyede

İSTANBUL- Avrupa Havacılık ve Savunma Sanayi Derneği (ASD) Başkanı Domingo Urena-Raso, “Türk havacılık endüstrisi Avrupa ile aynı seviyededir” dedi. ASD, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Savunma Sanayi İmalatçıları Derneği (SaSad) işbirliğiyle düzenlenen ‘ İstanbul Hilton Oteli’nde düzenlenen ‘ASD 2011 Yılı Konvansiyonu”nun basın toplantısında Urena-Raso, Türk savunma sanayisinde 1980’lerden bu yana iyi bir üretim gerçekleştirildiğini bildirdi. Urena-Raso, ASD’nin, 20 ülkeden 28 derneğin oluşturduğu bir kuruluş olduğunu anlattı. Urena-Raso, bu kuruluşta 700 binden fazla insana iş imkanı sağladıklarını ve şirketlerin toplam 163 milyar euroluk ciroya sahip olduğunu anlattı.

Urena-Raso, 500’den fazla kişi ile global pazarı temsil ettiklerini ve Türk havacılık endüstrisinin Avrupa ile aynı seviyede yer adığını belirterek şunları söyledi:
”Logomuzdaki köprü gibi gelecekte de yaptığımız işleri birleştirmeliyiz. Avrupalı şirketler, savunma alanında hayatlarını sürdürmek istiyorlarsa artık uyanmalı, maliyetleri daha fazla kısmamalılar” dedi.
Urena-Raso, konvansiyonun sonunda, ASD başkanlığını Rheinmetall CEO’su Klaus Eberhardt’a devredeceğini söyledi.
SaSad Genel Sekreteri Kaya Yazgan 150’den fazla Avrupalı şirket yöneticisinin İstanbul’da buluştuğunu ve Avrupalı şirketlerin Türkiye’yi tanımaları ile yatırım yapmaları açısından önemli’ olduğunu anlattı.
A400M askeri nakliye uçağı, A319, A320, A321 ve A380 yolcu uçakları, atak helikopteri, Talarion insansız hava araçlarında üretim ve tasarım yaptıklarını söyleyen Yazgan, bu üretimlerde Avrupalı şirketlerle risk ortaklığı yaptıklarını anlatarak şöyle devam etti:
”Türk endüstrisi önemli sorumluluklar üstlenerek, savunma sanayinde başarılı örnekler sundu. Türk hükümetinin, alıcı ülkelerin oluşturduğu OCCAR konsorsiyumuna katılmasını destekliyoruz. Türkiye OCCAR’a üye olmadığı halde A400M projesinde tasarım, geliştirme ve üretimin yanı sıra lojistik destek üstleniyor.”

“TÜRKİYE’YE İHTİYACIMIZ VAR”
Klaus Eberhardt, Türk endüstrisinin yeteneklerinden etkilendiğini belirterek, Türkiye’nin ismiyle diğer pazarlarda da yeni ihaleler kazandıklarını anlattı. Türkiye’nin bölgede rekabetçi bir pazar oluşturduğunu söyleyen Eberhardt, hem sivil havacılıkta hem de savunma sanayinde yürütülecek ortaklığın herkese fayda sağlayacağını belirterek şöyle devam etti:
”Asya ve Pasifik ülkelerindeki projelerde Türkiye’nin bizim için yeni pazarlar açacağına inandıklarını anlattı. Avrupa Birliği’nin etrafına duvar örmüş değil. Limit bulunmadığı gibi üstüne destek de görüyoruz. Türkiye, NATO ortağı ve dünyada savunma sanayinin gelişmesi için Türkiye’ye ihtiyacımız var. Entegre çalışmak istiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir