Araç çubuğuna atla

Antalya’da Partiler Proje Yarışında

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndaki tecrübelerini milletvekili olarak değerlendirecek olan Menderes Türel, Türkiye için öncelikli konunun yeni anayasa olduğunu belirttikten sonra Antalya için öncelik verilecek meselenin 2B olduğunu belirtti. “Antalya için 2B en önemli meselemizdir. Mecliste bir an önce ele alınıp sonuçlandırılması için gayret göstereceğiz.” diyen Menderes Türel, Antalya’nın temel yatırımlarıyla ilgili konunun ise ikinci öncelikleri olacağını kaydetti. Türel, “Plan Bütçe Komisyonu’nda ben şahsen gereken çalışmaları yürüteceğim.” dedi.

Hüseyin Samani de planlanmış ve başlamış projelerin ivedilikle bitirilmesinin ve bunların ilgili bakanlıklarda takip edilmesinin öncelikleri arasında ilk sırada yer aldığını dile getirdi. Stadyumdan yeni sağlık yatırımlarına kadar değişik yatırımların Antalya’ya kazandırılması için terk akıtacaklarını ifade eden Samani, “Daha çok seçmenin beklentilerine cevap verecek, onların talepleri doğrultusundaki konulara öncelik vermek zorundayız. Önceliği Antalyalılar belirliyor.” diye konuştu.

CHP’li Gürkut Acar ise Antalya’nın en öncelikli sorunun ulaşım olduğunu söyledi. Bunun çözümü için çalışacağını anlatan Acar, “Bu konuda herkesin el ele vermesi lazım. Herkesin rahatsız olduğu sorunları çözümlemek için iş birliğine ihtiyaç var.” Merkezi hükümetin Büyükşehir Belediyesi’nin karşıt partiden olduğunu düşünmeden yardımcı olması gerektiğini belirten Acar, “Birinci ve öncelikli sorunumuz budur.” dedi. Antalya’nın ilçeleriyle de ulaşım sorunu bulunduğuna değinen Acar şöyle konuştu: “Antalya-Manavgat-Alanya- Gazipaşa arasında demiryolu ağı kurmamız lazım. İç Anadolu bölgesiyle demiryolu bağlantısının da yapılması gerekiyor. Burdur’a kadar gelmiş olan demiryolu ağının Antalya ile birleşmesi gerekir. Dünyanın hiçbir yerinde limanı olan ama demiryolu bağlantısı olmayan şehir yoktur. Antalya bu ucube durumdan kurtulmalıdır.”

Acar, çalışma yapılması gereken diğer konuların, turizm ve tarım alanıyla ilgili olduğunu söyledi. Turizmin 12 aya yayılması için kongre ve futbol turizmine ağırlık verilmesi gerektiğini kaydeden Acar, tarım alanın da ise toprakların miras yoluyla bölünmesinin önüne geçilmesi için yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi.

Antalya için bir diğer sorunun imar olduğunu dili getiren Acar şunları söyledi: “Önce kentin bir yerinin imarını yapıyoruz sonra kambur gibi ek yapıyoruz. Toros dağlarının dibinden itibaren Antalya’yı planlamak lazım. Metro sistemini buna koymak lazım. Antalya için çok geniş planlama yapmak ve ona sağdık kalmak lazım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir