Araç çubuğuna atla

Antalya İl Emniyet Müdürü Dr.Ali Yılmaz, “Turistlere Yörük Kültürünü Anlatalım ve Gösterelim!”

Yörük Sanayici ve İş Adamları Derneği ( YÖRSİAD ) Başkanı Semih Beken ve Yönetim Kurlu Üyeleri Antalya İl Emniyet Müdürü Dr. Ali Yılmaz’ı makamında ziyaret ettiler. Çalışmaları hakkında bilgiler veren YÖRSİAD Başkanı Semih Beken, hem işlerine hem de kültürlerine sahip çıktıklarını belirtirken, her zaman emniyetin çalışmalarında yanlarında olduklarını ve olacaklarını söyledi. YÖRSİAD üyeleri, Emniyet Müdürü Yılmaz’a, Yörük ve Türkmenlerin geleneksel takısı olan ve içerisinde gökkuşağı renkleri bulunan “Keyfiye” bağladı. Antalya İl Emniyet Müdürü Dr. Ali, Yılmaz da YÖRSİAD’ın çalışmalarını yakından takip ettiğini belirterek, “Yörük Sanayici İş Adamları Derneğinin Yönetim Kurulunun ziyaretlerinden son derce mutlu oldum. Yörüklük bir kültürdür. Bu kültürün yaşaması, yaşatılması çok önemlidir. Tabii ki amaçları doğrultusunda iş hayatlarını sürdürecekler. Birbirlerine destek olacaklar ama aynı zamanda Yörük kültürünün yaşatılmasını ve gelecek kuşaklara da öğretilmesi noktasında güzel hizmetler vereceklerini ümit ediyorum. Ve kendilerine başarılar diliyorum” dedi.

Örgütlü toplumun önemi

Antalya İl Emniyet Müdürü Dr. Ali Yılmaz, sivil toplum örgütlerinin önemine değinirken, YÖRSİAD’ı da bu birliktelikleri için kutladı. Yılmaz, “Dünya gelişmiş ülkelerine baktığınız zaman sivil toplum örgütlerinin ne kadar örgütlü ve kendi içlerinde bir birliktelik sağladıklarını görüyoruz. Bu toplumlar dışarıya karşı da hem birlikteliklerini yansıtmaları hem de kendi kültürlerini başka insanlara anlatma imkanını da bu örgütlü toplumda buluyorlar. Sayı olarak ne kadar az olursanız olun, örgütlü olduğunuz müddetçe geniş kitlelere ulaşabiliyorsunuz. Ama siz çok sayıda olmanıza rağmen ortak amaçlar uğruna bir araya gelemezseniz, sesiniz gür çıkmaz” dedi.

Yılmaz “Turistlere Yörük Kültürünü anlatalım ve gösterelim!”

Yörük kültürünün önemine değinen Yılmaz, kültürlerine sahip çıkan gen iş adamlarını kutlayarak, “ Bu arada Yörük kültürü bizim ana kültürümüz. Toplumlar geçmişleri ile var. Geçmişi olmayan bir milletin geleceği olamaz. Bu noktadan hareket ettiğiniz zaman, tabii ki modernleşeceğiz, çağdaşlaşacağız, teknolojiyi kullanarak daha ileriye adım atacağız ama asla ana kültürümüzü, nenelerimizin, dedelerimiz güzel örf ve adetlerini, kültürlerini de bir kenara bırakmayacağız. Bıraktığımız taktirde biz biz olamayız. Dikkat edilirse Avrupalı turistler ilginç kültürleri görmeyi daha çok arzu ediyorlar. Ve diyorlar ki, “Ya siz niye bana benzemeye çalışıyorsunuz? Bana benzediğiniz zaman beni çekemezseniz ki! Benim kültürümde zaten bunlar var ben farklı kültürler görmek istiyorum” diyorlar. Onlar doğal ortamları tercih etmek istiyorlar. Bu bakımdan Yörük kültürü sadece Teke yarımadasında değil, dünyanın neresine giderseniz gidin, mutlaka bulabilirisiniz. Adına Türkmen deyin, Yörük deyin, Oğuz deyin ve ne derseniz deyin ama köklerine baktığınız zaman bu kültürün bir ağacın dalları gibi olduğunu görürüsünüz”

YÖRSİAD Başkanı Semih Beken “ Yörük Parkı devam ediyor, yörük göçü projemiz var!”

Kendilerini ağırlayan Antalya İl Emniyet Müdürü Dr. Ali Yılmaz’a teşekkürlerini sunan YÖRSİAD Başkanı Semih Beken, hem işlerine hem de kültürlerine sahip çıktıklarını belirtirken, her zaman emniyetin çalışmalarında yanlarında olduklarını ve olacaklarını söyledi. Beken YÖRSİAD’ın çalışmaları hakkında bilgi verirken, Yörük kültürünü bölgede geliştirmek adına gerçekleştirdikleri Yörük Parkı projesinin devam ettiğini ve bölgeye gelen turistlere yönelik düzenlemeyi düşündükleri Yörük Göçü projesini de hayat geçirmek istediklerini söyledi. Beken, “Bölgemize gelen turistler değişik aktiviteler ile kültürümüzü görmek istiyor. Bununla ilgili Kepez bölgesinde Yörükler Derneği ile birlikte 5500 m2.lik alanda bir Yörük Parkı projemiz var. Kepez Belediye Başkanımız Hakan Tütüncü bize bu yeri verdi ve yakın ilgi gösteriyor. Ama bu alanın dışında daha büyük bir projemiz var. Biz şunu söylüyoruz. Turist Antalya’ya geldi. Ona bir Yörük göçü de yaşattıralım. Bu büyük proje için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.
Halil ÖNCÜ-ANTALYA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir