Araç çubuğuna atla

Antalya Acenteleri Bölge Yürütme Kurulları ile ilgili uygulamalarından şikayetçi

Kısa adı TÜRSAB olan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği üyesi Antalya ve çevresindeki seyahat acentelerini sahip ve yöneticileri, merkez yönetiminin Bölge Yürütme Kurulları (BYK)’lar ile ilgili uygulamalarından şikayetçi.

Merkez ve şubeleri ile 1290 seyahat acentesinin faaliyet gösterdiği turizmin başkenti Antalya’da; Kumluca, Kemer, Merkez, Serik, Manavgat ve Alanya’daki acentelerin sahip ve yöneticilerinden bir grup Antalya Kaleiçi’ndeki Puding Marina Residence Hotel’de düzenledikleri basın toplantısında üyesi oldukları meslek örgütleri TÜRSAB merkez yönetiminin kriz ortamında üyelerin beklediği çalışmalar yerine kendisine yakın kişileri yönetime atadığını belirterek, “TÜRSAB yönetimi ehil ellerde değil” dedi.

İç tüzüğe değil adamına göre işlem

Toplantı ile ilgili açıklama yapan Tatilay Turizm Seyahat Acentesi’nden Nezih Hacıalioğlu, turizm sektörünün içinde bulunduğu bu sıkıntılı dönemde meslek örgütü TÜRSAB’ın üyelerin sıkıntıları ile ilgilenmediğini belirterek, şunları söyledi:
“Akdeniz (Antalya-Burdur-Isparta) Bölgesel Yürütme Kurulu TÜRSAB’ın yönetmeliğinde belirtilen kıstaslara uymayan üyeler tarafından temsil ediliyor.

Bu durum birlik merkezimize iletilmesine karşın herhangi bir işlem yapılmadı.

Antalya acenteleri rahatsız

Bu durum Antalya genelindeki seyahat acentelerini rahatsız ediyor.

TÜRSAB Akdeniz Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mustafa Egemen, Türsab’da Has-El Turizm Seyahat Acentası’ nı temsilen başkan sıfatıyla bulunuyor.

Birlik yönetmelinin 8. Maddesinde “Madde 8- Bölgesel Kurul’da seyahat acentelerinin merkez ve şubeleri imzaya yetkili sahip, müdür veya ortak tarafından temsil edilir” deniyor.

Has-El Turizm’in sahipleri Mustafa Egemen’in şirketlerinde ne ortak ne de sorumlu müdür olarak görev almadığını ve şirketleri ve acenteleri ile hiç bir bağlantısının olmadığını belgeleriyle sundu.

Bölgesel Yürütme Kurulunda Yürütme Kurulu Üyesi olarak görev yapan diğer sekiz üyeden dördünün temsil ettikleri seyahat acentelerinde profesyonel yöneticidirler. Bu kişilerin BYK yönetimine seçilmek için iç tüzükte aranan şirketin sahip ya da ortakları olmadıkları gibi acentelerinde sorumlu müdür veya temsil ve ilzama yetkileri de bulunmadığı tespit edildi.

BYK seçimleri yapılmıyor

Birlik yönetmeliğimizde açık bir şekilde TÜRSAB Genel Kurulunu takip eden 2 ay içerisinde Bölgesel Yürütme Kurulu seçimleri yapılır maddesi bulunuyor. (Madde 5- BYK seçimleri TÜRSAB Olağan Genel Kurulu’nun yapılmasını takip eden 2 ay içerisinde Olağan Bölgesel Kurul toplantısında yapılır) Genel Kurulunu üzerinden 6 ay geçmesine rağmen Türkiye genelinde sadece dört Bölgesel Yürütme Kurulunda seçim yapıldı.

Bizler bölgemizde seçim yapılmasını beklerken sadece 34 acentenin olduğu Yalova’da yeni bir Bölgesel Yürütme Kurulu kurulup, seçim yapılması ise düşündürücüdür.

Ne acıdır ki turizmin başkentinde şubeleriyle beraber 1290 seyahat acentesi ası olmasına ve Genel Kurul’dan bugüne kadar 6 ay geçmesine rağmen seçim yapılmadığı için geçerliliğini kaybetmiş bir Bölgesel Yürütme Kurulu ve Bölgesel Yürütme Kurulunun başında da hiç bir yasal dayanağı olmadan başkan yapılmış yetkisiz bir isim bulunuyor.

İç tüzüğe aykırı olarak Akdeniz Bölgesel Yürütme Kurulu üyeliği yapan kişileri istifaya davet ediyoruz.

TÜRSAB merkez yönetiminden Akdeniz Bölgesel Yürütme Kurulunun azledilmesini ve ivedi bir şekilde Akdeniz, Manavgat ve Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu seçimlerinin yapılmasını talep ediyoruz.

Üyeler seçti, merkez yönetim adamım değil diye görevden aldı

Bu arada ocak ayında üyelerin oyları ve seçimle göreve gelmiş olan Ankara’daki Orta Anadolu Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Kılıçarslan Karapıçak’ın usulsüz ve haksız bir şekilde TÜRSAB merkez yönetimi tarafından görevden alındığını öğrendik. Bu da TÜRSAB Merkez yönetiminin BYK’lara karşı izlediği yanlış politikaların bir başka örneğidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir