Araç çubuğuna atla

Amerikalılar bu Türklere çok ilgili

ABD’nin başkenti Washington’da bu yıl 10. yılını kutlayan Türk festivali, her zaman olduğu gibi büyük ilgi gördü.

Başkent Washington’da, bu yıl ilk defa Washington Amerikan-Türk Derneği’nin (ATA-DC) öncülüğüyle ”Türk Kültürü Mirası Ayı” kutlamaları yapıldı. Türk yemeklerinden sanatına, Türkiye’nin kendini hissettirdiği miras ayı, Washington’da bu yıl 10. yılına giren ”Türk Festivali” ile sona erdi.

Başkentin göbeğinde, Özgürlük Meydanı’nda yapılan festivale, Washingtonlılar yoğun ilgi gösterdi.

Özellikle Türk dansları ve yemekleri ile Türk kahvesine ilginin yüksek olduğu festivalde, 16 Türk restoranının hizmet verdiği yemek stantlarının önünde uzun kuyruklar oluştu. Yemeklerinin ardından ”Gezici Türk kahvesi evi”nde, Türk kahvesini yudumlayan Amerikalılar, kahve falı baktırmayı da ihmal etmedi.

Yeditepe Üniversitesi Folklor Kulübü’nün dans gösterileri ise başkentlileri adeta büyüledi.

-Yeniçerilerden Sivas kangallarına…-

Festivalde, Yeniçerilerin kullandığı savaş aletleri ile kıyafetlerinin sergilendiği stantta Amerikalılar, Yeniçeri sisteminin nasıl oluşturulduğunu meraklı bakışlarla dinlediler.

Ohio eyaletinden gelen ”Melek” ve ”Kadir” adlı Sivas’ın kangal köpekleri, evcil hayvanlara çok düşkün Amerikalıların yoğun ilgisini çekerken, herkes kangalların fotoğrafını çekmek için birbiriyle yarıştı.

Ayrıca, Türk kültür çadırlarında da geleneksel Türk sanatları sergilendi, Türk pazarında birbirinden farklı Türk ürünleri özellikle Amerikalı kadın ları cezbetti. Çocuklar için ayrılmış stantlarda da çocuklar, kendilerine nazar boncuklarından bilezik ve kolyeler yapmayı öğrendiler.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir