Araç çubuğuna atla

Almanya’da Acenteler Yazı Artışla Kapattı, Kış Satışlarında “Son Dakika” Eğilimi Ağır Basacak

Avrupa seyahat pazarının lokomotif ülkesi Almanya’da 2011 yaz sezonu artı ile kapanırken, kış sezonu ile ilgili ipuçları da gelmeye devam ediyor. Kış sezonunun Almanya’da dalgalanmalara sahne olabileceği, bunda en büyük etkenin ise Almanya’da yeni yılın ilk yarısından sonraki ekonomik durgunluk beklentileri olduğu belirtiliyor.

Yaz sezonunda acenteler cirolarını yüzde 10 artırdı
Merkezi Nürnberg’teki Pazar araştırmaları kuruluşu GfK’nın Almanya genelindeki seyahat acenteleri bürolarının verileri üzerinden düzenli olarak yaptığı araştırmaya göre, 2011 yaz sezonunda ciro artışı yüzde 10 oldu. Acentelerin yazın son ayı eylüldeki satışlarındaki ciro artışı ise yüzde 4,3 oranında gerçekleşti.

Kış sezonu dalgalanmalara gebe
GfK araştırmasına göre, hızlı başlayan 2011/2012 kış sezonu tatil satışları ise giderek hız kesmeye başladı. Ağustos ayında yüzde 22,2 artışla başlayan kış sezonu satışlarındaki ciro artışı eylülde ise yüzde 15,6 seviyelerine indi.

Son dakika eğilimi ağır basabilir
Mart 2012 dönemine ilişkin satışlarda yüzde 51 ciro artışı gözlenirken, Nisan 2012 satışlarında yüzde 24’lük azalış olmasını Almanya’da yeni yılın ilk yarısından sonraki ekonomik durgunluk beklentilerine bağlayan uzmanlar, bu durumun 2011/2012 kış sezonu satışlarında “son dakika” eğilimini güçlendirebileceğini belirtiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir