Araç çubuğuna atla

Alanyalı otelcilerden Gazipaşa’ya 15 avro ayakbastı parası desteği

Havalimanı işletmeciliği alanında işlettiği 10 havalimanı ile dünyanın önde gelen markaları arasında yer alan TAV Havalimanları, ITB Berlin’de Türkiye, Gürcistan, Makedonya ve Tunus’ta işlettiği havalimanlarını tanıttı. Özellikle Gazipaşa’yı öne çıkaran TAV bu yıl Gazipaşa Havalimanından büyük bir gelir bekliyor.

Vatan gazetesinden Ercan İnan’nın haberine göre, TAV Havalimanları Holding CEO’su Sani Şener, Antalya’ya inen turistlerin yüzde 34 kadarının Alanya bölgesine gittiğini belirterek, “Gazipaşa’ya orta gövdeli uçaklar rahatlıkla inip kalkabilir. Havayolu şirketleri ile anlaşmalarımızı yapıyoruz. Simülasyona giren ve Gazipaşa havalimanının inceliklerini öğrenen ve bu havaalanına inebilecek pilotlar sayesinde Alanya bölgesinde turizm canlanacak” dedi.

Berlin Fuarı’nda Neckermann gibi operatörlerin Gazipaşa’ya özel önem verdikleri ve bu yılki turizm destinasyonlarına Gazipaşa’yı da aldıkları dikkati çekti.

15 avro ayakbastı parası desteği

Bu arada, TAV’ın Gazipaşa desteğine Alanyalı otelcilerden de büyük bir katkı geldi. Yaklaşık 70 kilometrelik sahil şeridinde 153 bin yatağa sahip Alanyalı otelciler Gazipaşa’ya ilk kez inen uçakların her bir yolcusu için ayakbastı ücreti olarak 15 avro ödemeyi kabul etti. Gazipaşa Havalimanı’nın yolcu başına ücretinin yaklaşık 10 avro olduğunu söyleyen Sani Şener, “Bu kampanya sayesinde tur şirketinin her bir turist başına 5 avroluk artı avantajı bile olacak” dedi.

TAV Havalimanları Holding CEO’su Sani Şener, Gazipaşa Havaalanı’nı anlatırken, Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu’nu da Fuar’daki TAV standına davet etti. Sipahioğlu, önce Alanya’nın turizm verilerini aktardı: “Alanya, Türkiye’nin ilk turizm bölgesi. Geçen sezon 2.2 milyon turist ağırladık. 23 bin konutumuz satılmış durumda. Alanya’nın 69 kilometre sahil şeridi var.”

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Gazipaşa Havaalanı için söylediği, “Vatandaşlarımızı riske atamayız” sözlerini hatırlatılması üzerine Sipahioğlu ve Şener aynı anda şu yanıtı verdi: “Sayın Başbakanımız geçen pazartesi günü Gazipaşa’ya indi, oradan Anamur’daki temel atma törenine geçti. Şimdi pist 2 bin metreye çıkıyor. Zaten Sayın Başbakanımızın kastı, Boeing 777 ve Airbus A340 gibi büyük gövdeli uçakların inemeyeceği şeklindeydi. Orta gövdeli uçaklar rahatlıkla inebilecek.”

Gazipaşa’nın ilk yolcu hedefi ise yıllık 500 bin. Sonra bu rakam bir-iki yılda 1 milyona çıkabilir. Antalya’ya rakip olmaktan çok, Alanya’ya ulaşım sorununu çözmüş olacak gibi görünüyor. Ayrıca TAV’ın Gazipaşa ile ilgili ilginç planları var. Burayı butik bir havalimanı gibi kullanmak isteyen TAV Gazipaşa’dan Kapadokya başta olmak üzere farklı noktalara da uçulmasını planlıyor.

Tunus etkilemedi

TAV’ın Türkiye’de işlettiği İstanbul Atatürk, İzmir Adnan Menderes, Ankara Esenboğa ve Gazipaşa’nın yanısıra Gürcistan’da, Tunus’ta ve Makedonya’da işlettiği toplam 10 havalimanı bulunuyor.

Sani Şener, Tunus’ta işletilen havalimanlarının toplam ciro içindeki payının yüzde 4 olduğu hatırlatırken, “Çok eğitimli bir toplum olduğu için normale dönüş de çok hızlı oluyor. Çok kısa sürede toparlanacaklar gibi görünüyor. İlk etapta oradaki operasyonda yüzde 50’lik bir iş kaybı oldu ki bu da genel içinde yüzde 2’lik bir etkidir. Tunus’ta iki havalimanında toplam 550 milyon euro’luk yatırımımız var. Ülkenin ve limanların çok hızlı bir şekilde normalleştiğini görüyoruz” diye konuştu.

Tunus’ta Zeynel Abidin Bin Ali ile ortak mıydınız?
TAV Gazipaşa’nın yanısıra Tunus limanlarını da Berlin’de öne çıkardı. Fuarı izleyen Tunuslu gazeteciler ise Sani Şener’e, “Devrik Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali ile ortaklığınız var mıydı?” diye ilginç bir soru sordu. Şener, bu iddiaların kesinlikle doğru olmadığını söyledi. Tunus’taki havalimanının adı devrik başkanın isteği ile Zeynel Abidin Bin Ali olmuştu. Ancak isyan çıktığında ordu kuvvetleri TAV’a, “Havalimanına yönelik bir tepki olmaması için o ismi çıkarın” tavsiyesinde bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir