Araç çubuğuna atla

‘ABD Türkiye’ye Özel Operasyon İçin Üs Açacak’

Wall Street Journal gazetesi, askeri stratejisinde insansız hava uçakları ve özel birliklere yoğunlaşan Pentagon’un Türkiye’de bu amaçla yeni bir üs kurmak istediğini iddia etti.

Savunma bütçesinde tarihi bir kesintiye giden ABD, uluslararası arenadaki askeri hegemonyasını kaybetmemek için özel timler ve insansız uçaklara dayanan bir stratejiye geçiyor. Pentagon bu kapsamda dünyanın dört bir yanında müttefik ülkelere özel timlerini barındıracak üsler kurmayı planlıyor. Wall Street Journal gazetesine konuşan Amerikalı askeri yetkililere göre Pentagon’un yeni üs kurmak istediği ülkelerden biri Türkiye.

ABD Savunma Bakanlığı özel operasyon kuvvetleri üssünü Türkiye’nin Irak sınırına yakın bir bölgeye kurmayı planlıyor. Türkiye’deki üssün, Yemen ve Somali gibi ülkeler üzerinde operasyonlar yürüten insansız uçaklar ve küçük timler ağını desteklemesi amaçlanıyor. Savunma Bakanlığı Ürdün, Latin Amerika ve Afrika’da da üsler kurmayı planlıyor.

80 bin asker azalacak

Başkan Barack Obama’nın geçtiğimiz ay açıkladığı plana göre Savunma Bakanlığı bütçesinde 10 yıl içinde 487 milyar dolar kesintiye gidilecek. En az sekiz tümen fesh edilecek, asker sayısı 570 binden 490 bine düşürülecek, en büyük kesinti ise ağır silahlı piyade birliklerinde gerçekleşecek. Asker sayısı azaltılırken insansız casus uçaklar ve El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in öldürüldüğü operasyonu yürüten SEAL Team 6 gibi özel timler güçlendirilecek. ABD Hava Kuvvetlerinin halihazırda 61 insansız casus uçağı devriyesi bulunuyor.

Her bir devriye biriminde dört uçak yer alıyor. Savunma Bakanı Leon Panetta kısa dönemde devriye birimi sayısını 65’e, uzun dönemde de 85’e çıkarmayı planlıyor. Özel timlerdeki asker sayısı ise yüzde 10 artışla dört yıl içinde 63 bin 750’den 70 bin’e çıkarılacak.

Savaş yerine operasyon

Afganistan ve Irak gibi büyük savaşlar yerine gizli küçük operasyonlara odaklanan bu strateji için kilit nokta, dünyanın çeşitli bölgelerinde kalıcı üsler kurmak. ‘Nilüfer yaprağı’ adı verilen bu üsler ABD’nin insansız uçakları ve özel kuvvetlerine dünyanın her noktasında acil hareket kabiliyeti verecek. Obama yönetimi, olası çatışmalar için Libya’ya yapılan uluslararası müdahaleyi model alacak. Buna göre ABD hava kuvvetlerini öncü güç olarak kullanacak, sonrasında müttefiklerine ve karadaki yerel güçlere dayanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir