Araç çubuğuna atla

3. havalimanında Alman tartışması

Almanya parlamentosunun dün yaptığı oylamayla 1915 olaylarıyla ilgili tasarıyı ‘soykırım’ olarak kabul etmesi, akıllara 3. havalimanı için yapılan anlaşmayı getirdi.

Dünyanın en büyük meydanlarından biri olacak 3. havalimanının yapımı sürerken, kulislerde Alman firma thyssenkrupp ile yapılan ön anlaşma sorgulanmaya başladı.

Yetkililer havalimanı yolcu köprüleri için Alman şirket ile iyi niyet anlaşması yapmış ancak nihai anlaşma henüz imzalanmamıştı. Almanya’da tasarının ‘soykırım’ olarak tanınmasının ardından söz konusu anlaşmanın yeniden gözden geçirilmesi gerektiği ifade ediliyor.

Türkiye’nin resmi makamlarla Almanya’ya gösterdiği tepkinin ardından dünyanın en yoğun havalimanlarından biri olacak 3. havalimanı için de benzer tepkilerin gösterilmesi ve Alman firma ile anlaşmanın tamamlanmaması gerektiği sektörde hakim bir görüş olarak dile getiriliyor.

3. HAVALİMANINA YERLİ VURGUSU

Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan İGA Havalimanları CEO’su Yusuf Akçayoğlu, havalimanı inşaatında ve sonrasındaki süreçlerde kendilerini zorlasa, dezavantajlı olsa dahi yerli ürünleri kullanmak istediklerini ve bu konudaki niyetlerinin ciddi olduğunu ifade etmişti.

Yaşanan gelişmeler sonrası thyssenkrupp ile anlaşmanın tamamlanıp tamamlanmayacağı henüz netlik kazanmazken, yerli firmalara yönelmenin de mümkün olabileceği tahmin ediliyor.

3. havalimanının yapımının tamamlanmasıyla 165 yolcu köprülü kapasite ile hizmet vermesi planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir