Araç çubuğuna atla

2012’de İngiltere’den Gelecek Turist Sayısı Aynı Olacak

7 – 10 Kasım tarihleri arasında, İngiltere Londra’da WTM 2011 Turizm Fuarı’na katılan Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Fuar sonuç raporunu açıkladı.

Fuar alanında sektör profesyonelleri tarafından yapılan değerlendirmede, 2012 yılında İngiltere’den ülkemize gelecek turist sayısında, kayda değer bir değişimin yaşanmayacağı yönünde görüş birliğine varıldı. Birçok ülkenin tanıtımlarını, ekonomik krizden uzak olan Brezilya, Rusya Federasyonu, Hindistan, Çin Halk Cumhuriyeti ve Güney Afrika ülkelerine yoğunlaştırdığı dikkat çekti.

WTM Londra 2011 Turizm Fuarı Sonuç Raporu

Turizm sektörü açısından, bir sonraki yılın tahmini olarak nasıl geçeceğini belirlemesi özelliği ile kabul edilen WTM Turizm Fuarı, 7 ile 10 Kasım 2011 tarihleri arasında, İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleşti.

Türkiye fuara, Londra Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’nin, katılımcılar ve ziyaretçiler tarafından görsel ve organizasyon açısından son derece başarılı bulduğu 966 metrekare büyüklüğünde stand ile bireysel ve bölgesel tanıtım konsepti esasına göre katıldı. TUROB standında, İstanbul Shopping Fest, Yeşillenen Oteller Rehberi, İstanbul ve Türkiye tanıtım malzemeleri, Hotel&Travel Guide ile üyelerimiz tarafından sağlanan promosyonel malzemeler ziyaretçilere verildi.
2012 WTM Turizm Fuarı, 05 ile 08 Kasım 2012 tarihleri arasında düzenlenecektir.

Fuar ziyaretçisinin az olması, stand katılımcılarında memnuniyetsizlik yarattı

32. kez yapılan fuarda, fuar idaresinin toplamda bir önceki yıla göre yüzde 5 artışla, 48 bin ziyaretçi sayısı ile rekor kırıldığı yönünde yaptığı açıklamalara karşın, fuar katılımcılarınca ziyaretçi sayısında geçen yıl olduğu gibi bu yıl da büyük düşüş olduğu dile getirildi.

Fuarın ikinci günü dışında kalan diğer günlerde, fuar alanında ziyaretçi sayısının yok denilecek kadar az olmasının, fuara stand alarak katılan kuruluşlarda memnuniyetsizlik yarattığı görüldü.

Diğer fuarlarda olduğu gibi, normal tüketicilere açık olmayan fuarın, ziyaretçileri sadece profesyonel turizm yöneticilerinden oluşmaktadır.

Fuarda ziyaretçi sayısının az olması;
-Fuarların eski önemini kaybetmesi,
-Turizm profesyonellerince internetin etkin olarak kullanılması,
-Kurban Bayramı nedeniyle gerek birçok profesyonelin bayramı ailesi ile geçirmek istemeleri, gerekse Londra’nın bayram tatilini geçiren misafirlerce doldurulması nedeniyle, otel ve uçak ücretlerinin yüksek olması,
-Avrupa’da görülen ekonomik kriz nedeniyle, turizm işletmelerinin bütçe kısıtlamalarına gitmeleri nedenlerinden olduğu tahmin edilmektedir.

Türkiye, Liverpool’un resmi destinasyonu oldu

İngiltere pazarından ülkemize gelen turist sayısında, 2010 yılında yakalanan yüzde 11 artışa karşın 2011 yılı sonu itibari ile yaklaşık yüzde 5 düşüş, kamu-özel sektör işbirliğinde yapılan toplantılarda değerlendirildi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın pazarı yeniden canlandırmak üzere İngiltere’nin tanıtım bütçesini 7.2 milyon dolara çıkarma, yeni tanıtım kampanyaları düzenleme ve pazarın önde gelen tur operatörleri ile ortak reklam kampanyalarının yapılması için çalışmaların hızlandırılması kararlaştırılmıştır.

Bu kararlar çerçevesinde, fuar alanında düzenlenen bir basın toplantısı ile İngiltere futbol tarihinin en önemli kulüpleri arasında yer alan Liverpool, Türkiye’yi resmi destinasyonu olarak açıklamıştır. Buna göre Liverpool’un evinde (Anfield Road stadyumu) yapacağı karşılaşmalarda, daha çok Türkiye reklamları yer alacaktır ve ayrıca maçlarda düzenlenecek çekilişlerle belli sayıda taraftara Türkiye tatili hediye edilecektir.

İngiliz pazarında, yüzde 5 azalma yaşandı

İngiltere pazarından 2011 yılında ülkemize gelen turist sayısının yaklaşık yüzde 5 oranında azalmasının sebepleri olarak; Ekonomik kriz nedeniyle tatillerin ertelenmesi, İşsizlik, Türkiye’nin EURO bölgesi dışında bulunması avantajının sona ermesi, İngiltere’de Türkiye spesiyalisti bazı tur operatörlerinin iflas etmesi, bu iflasların özellikle Güney Ege (Marmaris, Bodrum, Fethiye) bölgesini olumsuz etkilemesi gösterilebilir.

İngiltere tanıtım ofisi, ‘tatilinizi ülkenizde geçirin’ çalışması yürüttü

İngiltere tanıtım ofisi VisitEngland tarafından hazırlanan bir kampanya ile İngilizlerin tatillerini kendi ülkelerinde geçirmeleri için çalışma yürütülmektedir. 2011 yılında, yurt dışında tatil yapmayı planlayan İngilizlerin yüzde 38’inin kararlarını değiştirerek, tatillerini ülkelerinde geçirdikleri açıklandı.

2012’de, dünya turizmi yüzde 3 ile yüzde 4 büyüyecek

2011 yılı ilk sekiz aylık verilere göre uluslararası turist sayısı yüzde 4.5 büyüme ile 671 milyon oldu. Aynı dönemde Avrupa turizminin ekonomik belirsizliklere karşın yüzde 6 büyüme sağlaması dikkat çekicidir. Avrupa turizminde Yunanistan yüzde 14, İrlanda yüzde 13, Portekiz yüzde 11 ve İspanya yüzde 8 artış yakaladı. Dünyada yaşanan ekonomik gelişmeler, turizm sektöründe faaliyet gösteren örgütlerin büyük bölümünün 2011 yılına ilişkin tahminlerini yanlış çıkarmıştır. Yapılan araştırmalar, bu süreçte ileriye yönelik tahminlerin gerçekleşme oranının çok yüksek olamayacağı sonucunu ortaya koymuştur. Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) 2012 yılı turist sayısı, tahmini 2011 yılına oranla +3yüzde ila 4yüzde arasında olacağı yönündedir.

SONUÇ :.
1. İngiltere pazarında Türkiye’ye ulaşım imkanları arttıkça paket turda gerileme, bireysel seyahatlerde ise artış görülmektedir. İngiltere’nin önde gelen ekonomik ücretli (Low cost) uçak şirketi Jet2 Manchester-İstanbul ve East Midlands/Leeds/Manchester-Bodrum uçuşlarını başlatacaktır.

2. İngiltere havacılık sektörünün en büyük 4 grubu ( British Airways, Easyjet, Virgin Atlantic, Ryanair) kişi başı 12 ila 170 paund olarak değişen, Air Passenger Duty (APD) havalimanı vergisine karşı, tarihlerinde ilk kez bir araya gelerek, hükümete bu verginin kaldırılması için başvuruda bulunmuşlardır. APD vergisi nedeniyle, özellikle kalabalık ailelerin tatil planlarını değiştirdiği belirtilmektedir.

3. Ekonomik belirsizliğin sürdüğü günümüzde, turizm kuruluşlarınca vergi oranlarının düşürülmesi ve kesinlikle yeni bir verginin “icat edilmemesi ” yönünde hükümetlere çağrı yapılmıştır.

4. 2012 yılında ekonomik krizden uzak BRICS (Brezilya, Rusya Federasyonu, Hindistan, Çin Halk Cumhuriyeti ve Güney Afrika Cumhuriyeti) ülkelerinden turist almak üzere birçok ülkenin tanıtımlarını yoğunlaştırdığı görülmektedir.

5. İngiltere Seyahat Acentaları Birliği (ABTA) Belek’te, Hollanda Seyahat Acentaları Birliği (ANVR) İstanbul’da 2012 yılında Genel Kurul toplantılarını yapacaktır. Öte yandan, her iki kuruluşunda “sürdürülebilir turizm ” çalışmalarına önem verdikleri bilinmektedir. Ayrıca, İrlanda Seyahat Acentaları Birliği’nin de 2012 yılı kongresi, büyük ihtimalle Türkiye’de gerçekleştirilecektir.

6. Yapılan bir araştırma, otel satışlarında işletmenin kendisine ait internet sayfası (kurumsal) aracılığı ile satış oranının yüzde 37, Internet diğer satıcılar yüzde 17, GDS yüzde 22 ve telefonla satışın ise yüzde 24 olarak gerçekleştiğini ortaya koymaktadır. 2011 yılında, kurumsal internet siteleri üzerinden yapılan rezervasyonlar yüzde 9,8 oranında artmıştır.

7. İspanya; Türkiye ve Hırvatistan’a kaptırdığı turistleri geri almak amacı ile global markalarla (Apple, Microsoft, Levi’s, MTV vs.) yeni bir tanıtım kampanyası başlatmıştır.

8. İngiltere pazarında 2010 yılında çokça gördüğümüz tur operatörü iflas ve birleşmelerinin sürmesi beklenmekte olup, özellikle yapılan sözleşmeler ve ödemelerin dikkatle takip edilmesi, telafisi mümkün olmayan büyük zararlar ile karşı karşıya kalınmaması açısından tur operatörü ödemelerinin sağlam teminatlara bağlanması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir