Araç çubuğuna atla

15 TL’lik İptal Sigortası İle Garantili Tatil

2012 yazında döviz kurundaki artış nedeniyle yerli turistlere sınırlı sayıda yer ayrılacağı haberleri üzerine seyahat acenteleri de harekete geçti. Erken rezervasyon indirimlerini bu aralık ayından itibaren başlatmaya hazırlanan turizmciler bu yaz tatil yapmak isteyenleri uyarıyor:

“Tatil için rezervasyonunuzu bu sene erkenden yaptırın. İptal sigortası ile rezervasyon yaparsanız seyahatten vazgeçseniz bile ortalama 15 TL’lik zararınız olur.” Turizmcilere göre geçtiğimiz yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle başlatılan ‘erken rezervasyon iptal sigortası’ bu yıl birçok kararsız tatilcinin ekonomik tatil yapmasını sağlayacak.

Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal, iptal sigortasının bu sene geçen yıllara göre daha önemli hale geleceğini söyleyerek “Önümüzdeki yaz yurtdışına daha fazla kapasite ayrılacağı için erken rezervasyon indirimleri daha erken başlayacak. Ayrıca 2012’de temmuz sonu ve ağustos başına denk gelen Ramazan’da işleri zorlaştırıyor. Otellerde yer kalmayabilir. Bu nedenle kararsız tatilcilere erken rezervasyonu iptal sigortası ile birlikte yaptırmalarını öneriyoruz” diye konuştu.

‘İstikrar turizme de yansıdı’

Tatil bedeline göre değişen ortalama 15 TL’lik “iptal sigortası” ile yapılan erken rezervasyonlar tatilden bir hafta öncesine kadar hiçbir ceza ödemeden iptal edilebiliyor. Sistemin tatilciler için çok büyük bir avantaj sunduğunu kaydeden Çilsal, geçmiş yıllarda da iptal sigortası yaptıranların tatili iptal oranının çok düşük olduğunu söyledi. Çilsal, “Çünkü erken rezervasyon ile yüzde 45’e varan oranda ucuza tatil yapılıyor. Bu nedenle kimse bu avantajı kaçırmak istemiyor” diye konuştu. Çilsal, erken rezervasyondan yararlanmak istediği halde tatilini önceden ayarlayamayan çok büyük bir kitle olduğunu da hatırlatarak “Bu kitle son dakikada karar veriyor. İndirimlerden yararlanamıyor. Oysa iptal sigortası ile yaptırsalar bu indirimleri yakalayabilirler. Gidemeseler bile kayıpları en fazla 15 TL olur” dedi.

Arap Baharı yaşanan ülkelere götürecek

Çİlsal, ramazanın yüksek sezon olan temmuz – ağustos aylarına denk gelmesi ve önümüzdeki birkaç yıl daha böyle devam edecek olması nedeniyle İslam medeniyetine ilişkin temalı turlara başlanabileceğini söyledi. Çilsal, Bağdat, Kahire, Yemen, Şam gibi ülkelerde ‘Arap Baharı’ olarak adlandırılan siyasi değişikliklerin dengeye oturması ile birlikte ileriki yıllarda bu ülkelere Ramazan turları düzenlenebileceğini vurguladı. “Ramazanda tatil yapılmaz” anlayışının etkili olmasından dolayı turizmin olumsuz olarak etkilendiğini söyleyen Çilsal, bu nedenle de bundan sonraki çalışmaların bu kesime yönelik olacağını anlattı.

25 TL’ye kadar çıkıyor
1000 TL ye kadar 10 TL
1000 – 1500 TL’ye kadar 15 TL
1500 – 2 bin TL’ye kadar 20 TL
‘2 bin TL ve üzeri 25 TL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir